1 listopad 2023

zdjęcie: Na spółkę składującą odpady w Kamieńcu nałożono w ub.r. karę powyżej miliona złotych / pixabay/5567735
Inspektorzy WIOŚ w Gdańsku w ubiegłym roku nałożyli na spółkę składującą tekstylia w Kamieńcu w pow. lęborskim kary w łącznej wysokości ponad miliona złotych - przekazał PAP zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki. Od wtorku na składowisku palą się dwie pryzmy tekstyliów.
REKLAMA

"W ubiegłym roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wymierzyli kary za gospodarowanie odpadów bez zezwolenia oraz brak monitoringu wizyjnego miejsca magazynowania odpadów palnych" - wyjaśnił Rzepecki i dodał, że w trakcie kontroli stwierdzono nielegalne zbieranie odpadów tekstylnych.

Nałożono na spółkę karę łączną w wysokości 1,25 mln złotych.

"Decyzją także wstrzymaliśmy dalsze zbieranie odpadów. Każde ich dowożenie byłoby sankcjonowane kolejnymi karami" - powiedział zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Zaznaczył, że obecnie trwa postepowanie egzekucyjne kar wobec członków zarządu spółki.

Od wtorku od godz. 21 strażacy gaszą pożar składu tekstyliów w Kamieńcu w powiecie lęborskim. Pożarem objęte są dwie pryzmy tekstyliów o wymiarach 40 na 60 metrów i o wysokości 10 metrów.

Wójt gminy Cewice Jerzy Bańka zapewnił PAP, że strażacy prowadzą pomiary powietrza i nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Strażacy podali, że jest to 33. pożar tego składowiska w ostatnich trzech latach.

Na miejscu strażacy ustawili namiot, w którym mogą się ogrzać i zjeść posiłek. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mmu/