17 kwiecień 2024

Do sądu wpłynął wniosek o areszt dla podejrzanego o zabójstwo żony

zdjęcie: Do sądu wpłynął wniosek o areszt dla podejrzanego o zabójstwo żony / pixabay/4822412
Do sądu wpłynął wniosek o tymczasowe aresztowanie 43-letniego Rafała Zyski podejrzanego o zabójstwo żony. Od niedzieli szukają go policjanci m.in. w rejonach gminy Pruszcz Gdański. Pomaga im policyjny śmigłowiec.
REKLAMA

"Trwają poszukiwania mężczyzny. Policjanci sprawdzają wytypowane miejsca w rejonach gminy Pruszcz Gdański i powiatu gdańskiego" – poinformował w środę w południe oficer prasowy policji w Pruszczu Gdańskim mł. asp. Karol Kościuk.

Wyjaśnił, że w działania zaangażowany jest m.in. policyjny śmigłowiec.

"Na miejscu pracują policjanci z pionu dochodzeniowo-śledczego i kryminalni" – relacjonował i dodał, że policjanci weryfikują wszystkie sygnały, które do nich docierają w związku z tą sprawą.

Do zabójstwa 40-letniej kobiety doszło w niedzielę w domu w Jagatowie k. Pruszcza Gdańskiego. Od tego dnia poszukiwany jest mąż kobiety – 43-letni Rafał Zyska.

"Mężczyzna może być niebezpieczny z uwagi na to, że ma związek ze sprawą zabójstwa" – dodał Kościuk.

We wtorek prokuratura otrzymała wstępną opinię biegłego, który przeprowadził sekcję zwłok ciała kobiety. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk poinformowała, że kobieta miała liczne rany kłute, cięto-kłute i cięte w obrębie głowy, klatki piersiowej, przedramion i szyi. Dodała, że przyczyną jej śmierci był masywny krwotok zewnętrzny.

W poniedziałek prokuratur wydał postanowienie o przedstawieniu 43-latkowi zarzutu zabójstwa. Skierował także wniosek do sądu o jego tymczasowe aresztowanie, aby można było wydać za nim list gończy.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku do spraw pionu karnego sędzia Mariusz Kaźmierczak poinformował w środę, że wniosek wpłynął do sądu we wtorek.

"W nocy system losujący wyznaczył sędziego referenta, który w środę zapoznawał się aktami" – powiedział.

Wyjaśnił, że co do zasady osobę tymczasowo aresztowaną wcześniej doprowadza się do sądu, gdzie jest przesłuchiwana. W tej sytuacji – jak zaznaczył – nie można doprowadzić podejrzanego, więc postanowienie o tymczasowym aresztowaniu może zostać wydane bez jego obecności.

"Pozwoli to prokuratorowi zarządzić poszukiwania listem gończym na obszarze całego kraju" – podkreślił.

Dodał, że postanowienie o tymczasowym aresztowaniu może także stanowić podstawę do kolejnego wniosku o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania. Wtedy poszukiwania Rafała Zyska będą mogły być prowadzone na terenie Unii Europejskiej.

Policjanci apelują do osób, które mają informacje na temat miejsca przebywania mężczyzny, aby skontaktowały się Komendą Powiatową w Pruszczu Gdańskim pod nr tel. 47-7424-222 lub pod numerem alarmowym 112.

W związku z poszukiwaniami podejrzanego powstała skrzynka e-mailowa: poszukiwania.pruszcz@gd.policja.gov.pl. Każdy, kto ma jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu Rafała Zyski proszony jest o kontakt za jej pośrednictwem. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ joz/