reklama
kategoria: Kraj
17 listopad 2024

Msza za królów w katedrze poznańskiej - najstarszej w kraju nekropolii królewskiej

zdjęcie: Msza za królów w katedrze poznańskiej - najstarszej w kraju nekropolii królewskiej / fot. PAP
fot. PAP
To jedyna taka eucharystia w skali kraju – tak o sprawowanej co roku w poznańskiej katedrze mszy w intencji pierwszych królów i władców Polski powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. Ireneusz Szwarc.
REKLAMA

Niedzielnej mszy w intencji królów i władców Polski pochowanych w katedrze przewodniczy w tym roku metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki. Rokrocznie w uroczystej liturgii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Poznańska katedra jest najstarszą w kraju nekropolią królewską. Tu pochowani zostali pierwsi Piastowie: od Mieszka I po Przemysła II. W XIX wieku mauzoleum pierwszych Piastów stała się Złota Kaplica.

"To tu, w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim zaczęła się Polska. Swoją siedzibę mieli pierwsi władcy, tu mógł odbyć się chrzest Polski. Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią, jest też najstarszą w kraju nekropolią królewską. Z tych wszystkich powodów msza za pochowanych tu królów i władców jest niezwykłym, jedynym takim wydarzeniem o randze ogólnopolskiej” – powiedział PAP ks. Szwarc.

Jak dodał, rokroczne sprawowane w listopadzie msze za pierwszych królów i władców poprzedziła wspólna decyzja regionalnych władz świeckich i biskupa poznańskiego. „Modlimy się nie tylko za pierwszych królów, władców naszego kraju, ale i za naszą ojczyznę tu i teraz” – powiedział ks. Szwarc.

Proboszcz przyznał, że mimo tak szczególnych okoliczności związanych z mszą za królów, nie jest ona szczególnie oblegana przez poznaniaków i Wielkopolan. W ciągu roku sporo osób, także gości z kraju i zagranicy ma za to życzenie wejść do katedralnej Złotej Kaplicy.

„Raczej nie ma takiej możliwości, jednak zainteresowani mogą ją podziwiać przez specjalną, rzadką kratę i dzięki zainstalowanemu w kaplicy oświetleniu. Złotą Kaplicę otwieramy dla ważnych, szczególnych, przebywających w Poznaniu gości. 1 listopada przy sarkofagu Mieszka i Bolesława zapalamy znicz, przy okazji mszy za królów i władców – składamy tu kwiaty” – powiedział ks. Szwarc.

Kapłan zaznaczył, że Złota Kaplica jest w dość dobrym stanie, trapi ją jednak wilgoć. Około 20 lat temu była poddana gruntownym pracom konserwatorskim. Powoli rodzi się potrzeba ich powtórzenia.

Kaplica została urządzona jako mauzoleum królewskie pierwszych władców Polski. Znajduje się w niej sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Komitet budowy kaplicy nazwanej złotą albo królewską zawiązany został pod przewodnictwem hr. Edwarda Raczyńskiego na początku XIX wieku z inicjatywy późniejszego biskupa, księdza Teofila Wolickiego. Realizacja nastąpiła w latach 1836–37, przez następne lata kompletowano wyposażenie kaplicy stworzonej w stylu bizantyjskim. Projekt opracował Franciszek Lanci. (PAP)

rpo/ aba/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Reda
8.5°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Redzie

kiedy
2025-01-31 18:00
miejsce
Fabryka Kultury, Reda, Łąkowa 59A
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Scena MDK Rumia - Galeria Rumia,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 16:30
miejsce
Fabryka Kultury, Reda, Łąkowa 59A
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 19:00
miejsce
Fabryka Kultury, Reda, Łąkowa 59A
wstęp biletowany