Wydział Sztuki UJK będzie miał nową siedzibę
Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Stanisław Głuszek podpisał we wtorek umowę z krakowską firmą Dresler Studio, która wygrała przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej dla budynku Wydziału Sztuki UJK.
„Po czterech latach przebrnęliśmy wreszcie drogę formalno-prawną. Dwa instytuty Wydziału Sztuki - Sztuki Wizualnej i Muzyki - będą miały jedną siedzibę. Jestem przekonany, że nowoczesny budynek, w którym się będą mieścić spełni wymagania zarówno pracowników uczelni, jak i studentów” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prof. Głuszek.
Nowa siedziba wydziału powstanie na terenie Kampusu Uniwersyteckiego, obok gmachów Biblioteki i Uniwersyteckiego Centrum Sportu. Budynek będzie miał powierzchnię około 5 tys. metrów kwadratowych, znajdzie się w nim m.in. sala koncertowa na 200 miejsc.
Grzegorz Dresler, prezes firmy Dresler Studio powiedział PAP, że „projekt był bardzo wymagający, bo musiał połączyć trzy funkcje”.
„Wydział sztuki, który powinien mieć ciszę i spokój oraz odpowiednie warunki oświetleniowe; wydział muzyki, który się rządzi całkiem innymi prawami, to są małe sale prób, w których każdy gra na innym instrumencie. Do tego dochodzi część administracyjna. W naszym projekcje te trzy segmenty zostały oddzielone funkcjonalne, żaden z nich nie przeszkadza innemu” – podkreślił projektant.
Instytut Sztuki Wizualnej mieści się obecnie przy ulicy Podklasztornej, a Instytut Muzyki na ulicy Mickiewicza. „Obie dyscypliny naszego wydziału mają kategorię naukową 'A'. Dlatego odpowiednie warunki lokalowe, które pozwalają prowadzić działalność artystyczną w obszarze sztuk plastycznych i muzyki, są po prostu koniecznością” – podkreślił w rozmowie z PAP prodziekan Wydziału Sztuki UJK dr Maciej Zdanowicz.
Koszt budowy wyniesie około 57 mln zł. Władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego starają się o dofinasowanie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale - jak powiedział prof. Głuszek - uczelnia posiada niezbędne środki do rozpoczęcia inwestycji. Prace budowlane mają rozpocząć się na wiosnę przyszłego roku i potrwają dwa lata.(PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ bar/